Türkiye’nin en modern ve en donanımlı Metalografi ve Optik Mikroskopi Laboratuvarlarından birisi Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümünde kuruldu.

Üniversitemiz Rektörlüğünün altyapı projeleri ile bölüm laboratuvar ve altyapılarını yenileme ve güçlendirmesi kapsamında Teknoloji Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümündeki Metalografi ve Optik Mikroskopi laboratuvarları modernize edilerek yenilendi.

Yeni Metalografi ve Optik Mikroskopi laboratuvarlarının açılışını Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Süleyman Büyükberber gerçekleştirdi. Açılışa Rektörümüzün yanında,  Rektör Yardımcımız Prof. Dr Mehmet Türker, Fakülte Dekanımız Prof. Dr. Yusuf Özçatalbaş,  Bölüm Başkanları ve Fakülte Öğretim üyeleri iştirak etti. Laboratuvarların açılışının ardından bölüm öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Volkan Kılıçlı tarafından cihazlar ve laboratuvarlar hakkında bilgi verildi.

Malzemelerin makroyapı-mikroyapı kontrolü ve karakterizasyonu için gerekli çalışmaların yapıldığı yeni Metalografi ve Optik Mikroskopi Laboratuvarları Fakültemize, üniversitemize, diğer üniversitelere ve endüstriye eğitim, test ve analiz hizmetleri sunacaktır. Kurulan yeni ve modern donanımlı metalografi laboratuvarının hem lisans/lisansüstü eğitim için hem de Ar-Ge faaliyetleri için hizmet vermesi amaçlanmıştır. Ayrıca mikroyapı karakterizasyonu için numune hazırlığı yapan araştırmacıların bütün ihtiyaçlarına cevap  verebilecek donanımda planlanmış olan laboratuar, malzeme ve metalürji alanlarında çalışan özel kuruluşlara da hizmet verecektir.   

Özellikle Ankara’da metalurji/malzeme, makine, imalat ve döküm sektöründe faaliyet gösteren firmaların  gerçekleştiremedikleri malzeme karakterizasyonu ve analizlerini yapma fırsatı bulacakları laboratuar imkanlarıyla üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi sağlanacaktır. 

Laboratuvar açılışı kokteyl ile birlikte sona ermiştir.